X
Dodawanie obiektów odbywa się
poprzez serwis główny Infoturystyka.pl Aby dodać obiekt przejdź dalej Dalej
Bazę noclegową dostarcza Serwis

Król kundli

woj. lubelskie
Od 2000 r. na kazimierskim rynku można oglądać pierwszy w Polsce pomnik psa.

Od 2000 r. na kazimierskim rynku można oglądać pierwszy w Polsce pomnik psa. Pomnik przedstawia kundelka z brązu siedzącego na malarskiej palecie i czujnym wzrokiem spoglądającego w stronę kawiarni Rynkowej, którą upodobali sobie odwiedzający Kazimierz artyści. Brązowym monumentem rzeźbiarz Bogdan Markowski upamiętnił miejscowego powsinogę - Hultaja. Przed wielu laty zwierzakiem zaopiekował się przebywający w Kazimierzu malarz Zbigniew Szczepanek. Pies otrzymał wówczas artystyczne imię Werniks i rozpoczął stateczne życie jego wiernego druha.

Kundelek z brązu cieszy się ogromną sympatią turystów małych i dużych - obowiązkową pamiątką z Kazimierza jest fotka z Werniksem. Doczekał się też swojej legendy: przewodnicy zapewniają, że pogłaskanie go po nosie przynosi szczęście. Nic dziwi więc, że psi nos mocno lśni.

W pobliżu znajduje się lokal o dwuznacznej nazwie Kebab pod Psem. Można tu nie tylko zjeść smakowite kebaby, ale obejrzeć galerię zdjęć, na których uwiecznieni zostali Werniks, Grubcio, Bukiet, Klocek i Piwko - znane kazimierskie psie osobistości. W barze można kupić gipsową miniaturkę pomnika Werniksa.