poprzez serwis główny

W czasie najazdu tatarskiego w 1278 r. pod Kębłem doszło do cudownego zdarzenia. Obiektem niewybrednych żartów pogańskich wojów stała się drewniana figura Matki Bożej. Gdy prześladowcy wizerunku spostrzegli poświatę wokół unoszącej się ku górze postaci Madonny, uciekli, zostawiając łupy i liczny jasyr. Na pamiątkę ocalenia okoliczny lud wzniósł w Kęble drewniany kościółek, w którym aż do 1700 r. stała figura Matki Bożej Kębelskiej. Na jego miejscu znajduje się dzisiaj kapliczka z ołtarzem polowym.
Od stuleci wierni modlący się do koronowanego w 1978 r. wizerunku Matki Bożej Kębelskiej doznawali łask uzdrowień. W Złotej Księdze Łask odnotowuje się ciągle nowe przypadki cudownych wyleczeń czy nawróceń.
O tym, że Wąwolnica jest popularnym ośrodkiem pielgrzymkowym można się przekonać w czasie odpustu w pierwszą niedzielę września. Bywa tu nawet do 100 tys. pielgrzymów.
W pomieszczeniu pod kaplicą MB Kębelskiej mieści się małe muzeum ze zbiorami archeologicznymi, naczyniami i szatami liturgicznymi, starymi księgami, obrazami i rzeźbami artystów związanych z miasteczkiem. Ciekawym eksponatem jest makieta średniowiecznej Wąwolnicy.